Domek bez pozwolenia – jak to zrobić legalnie?

Spis treści:

  1. Czym jest domek bez pozwolenia i jakie są jego ograniczenia?
  2. Przepisy dotyczące budowy
  3. Projekty domów, które nie wymagają pozwolenia
  4. Formalności po zakończeniu budowy domku bez pozwolenia – co należy zrobić?
  5. Podsumowanie 

Czy jesteś zainteresowany budową domu, ale nie chcesz skomplikowanych formalności? Opcją, która zyskuje na popularności, jest domek bez pozwolenia – dzięki zmianom w prawie budowlanym możesz wybudować niewielki dom lub domek letniskowy bez formalnych zezwoleń. Dowiesz się więcej o tym, jakie ograniczenia obowiązują w tym zakresie.

Czym jest domek bez pozwolenia i jakie są jego ograniczenia?

Domek bez pozwolenia to obiekt budowlany, którego realizacja nie wymaga formalnego pozwolenia na budowę. Aktualnie można stawiać domki bez pozwolenia 70 m², choć do niedawna ich powierzchnia nie mogła przekraczać 35 m². Te budynki mogą mieć maksymalnie dwie kondygnacje, czyli parter i użytkowane poddasze, zarówno w przypadku budynków mieszkalnych, jak i rekreacyjnych​​​​. W planach są kolejne zmiany przepisów, które mają znieść całkowicie limit powierzchni.

Przepisy dotyczące budowy

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane, można zbudować domek do 70m² bez pozwolenia na budowę. Jednak, aby budowa była legalna, musi on spełniać określone warunki.

Budowa takiego domu jest możliwa dla inwestorów indywidualnych (nie deweloperów), którzy chcą zrealizować projekt na własne potrzeby mieszkaniowe lub rekreacyjne. Nowe przepisy, które wejdą w życie na jesieni, pozwalają na późniejszą sprzedaż lub wynajem takiego domu, choć inwestor musi potwierdzić cel inwestycji w specjalnym oświadczeniu​​​​.

Po zmianie przepisów, w przypadku domów powyżej 70 m² konieczne będzie zatrudnienie kierownika budowy i prowadzenie dziennika budowy. Na razie, przy budowie mniejszych domków 70m² bez pozwolenia nie jest to konieczne.

Projekty domów, które nie wymagają pozwolenia

Projekty domów, które nie wymagają pozwolenia, są bardzo różnorodne, aby dostosować się do potrzeb i preferencji indywidualnych inwestorów. Co ciekawe, osoby, które będą chciały zrealizować domek bez pozwolenia, projekt będą mogły ściągnąć z darmowej bazy, którą po zmianie przepisów udostępni Ministerstwo. Aktualnie najprostszym sposobem na budowę takiego domku jest jednak skorzystanie z usług firmy, która zajmuje się realizacją kompleksowo, ma sprawdzone projekty i wykonuje je na miejscu u klienta. Bo mimo braku formalnych zezwoleń, nie należy lekceważyć standardów bezpieczeństwa i jakości. Ważne jest, aby projekt był realizowany zgodnie z obowiązującymi normami budowlanymi.

W Miedziński oferujemy domki drewniane całoroczne bez pozwolenia o różnych formach i rozmiarach – od prostych i klasycznych projektów po nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania. Wszystkie zostały zaprojektowane przed doświadczonych architektów,

Formalności po zakończeniu budowy domku bez pozwolenia – co należy zrobić?

Choć budowa bez pozwolenia wydaje się prostsza, nie oznacza to braku formalności. Po zakończeniu prac budowlanych trzeba złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy, co skutkuje uzyskaniem zgody na użytkowanie. Teraz gdy posiadasz już wiedzę na temat domku bez pozwolenia, jesteś gotowy na rozpoczęcie swojego projektu. Pamiętaj, że zawsze warto skonsultować się z ekspertem

Podsumowanie

Budowa domku bez pozwolenia staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem dla osób, które chcą uniknąć nadmiaru formalności. Wprowadzone zmiany w prawie budowlanym umożliwiają budowę małych domów lub domków letniskowych bez konieczności uzyskiwania formalnych zezwoleń. Obecnie możesz postawić domek o powierzchni do 70 m², a przyszłe zmiany przepisów mogą nawet znieść ten limit. By budowa była legalna, domek musi spełniać określone warunki: posiadać maksymalnie dwie kondygnacje i być realizowany przez prywatnego inwestora. Po zakończeniu budowy ważne jest złożenie zawiadomienia o tym fakcie, aby uzyskać zgodę na użytkowanie. Jeśli szukasz producenta, który specjalizuje się w realizacji takich projektów, w naszej ofercie znajdziesz różnorodne domy drewniane 70m2 bez pozwolenia, idealne do użytkowania na działce, jako domy letniskowe, a nawet do całorocznego zamieszkania.

  •  Komentarze
Twój komentarz został wysłany pomyślnie. Dzięki za komentarz!

Blog

Loading...