Szanowi Państwo,

Drewno jest produktem naturalnym. Jego wytrzymałość, możliwość wszechstronnej obróbki, naturalny i unikalny charakter powoduje to, iż jest jednym z najczęściej wykorzystywanych surowców naturalnych w budownictwie.

Trzeba jednak pamiętać, że te naturalne właściwości drewna, warunki atmosferyczne na których działanie jest poddane powodują pewne ograniczenia przy jego zastosowaniu.

Nasze wyroby wytwarzane są wyłącznie z drewna iglastego (świerk, sosna) pochodzącego z trwale zagospodarowanych lasów europejskich. Przed jego zastosowaniem poddawane jest procesowi suszenia w komorach suszarnianych, co powoduje, iż drewno mniej pęka i obniża się w nim zawartość substancji przywabiających insekty. Jego wilgotność po tego typu obróbce wynosi zwykle od 15 do 18%.

Drewno w zależności od klasy powierzchni poddawane jest obróbce  strugania i frezowania, a ślady po pile są wyrównywane i fazowane.

W zależności od zamówienia drewno pokrywane jest impregnatem, bądź lakierem.

Pokrycie impregnatem naszych produktów wymaga dalszych zabiegów konserwacyjnych, które pozostają w gestii użytkownika.

Nowoczesne metody produkcyjne, dobór materiału nie wpłyną jednoznacznie na zmianę opisanych niżej naturalnych cech drewna i dla tego nie podlegają reklamacji.

 

Szanowny Kliencie  musisz wiedzieć, że:

 Drewno pracuje

 

Drewno jako naturalny materiał w zależności od wilgotności cechują  zmiany objętościowe: pęcznienie, kurczenie. Przy ścisłym montażu drewna (np. na pióro wpust) trzeba uwzględnić kurczenie i związane z tym tworzenie się luk w połączeniach.                                        

Zmienia kolor

 

Promieniowaniu UV w świetle słonecznym prowadzi do szarzenia powierzchni drewna.

Przy stosowaniu odpowiedniego rodzaju farb można zapewnić odpowiednie zabarwienie, ale nie jest możliwe zagwarantowanie w pełni równomiernego barwienia różnego rodzaju drewna.

  Pęka

 

Struktura drewna jest zróżnicowana co powoduje nierównomierne procesy kurczenia przy jego wysychaniu. Proces ten powoduje pęknięcia, rysy i paczenia, lekkie krzywizny                i skręcenia. Staranna selekcja wykorzystywanego  surowca drzewnego nie jest w stanie zapobiec tego rodzaju procesowi.

 Posiada sęki i fakturę drewna

 

Sęki oraz faktura drewna są naturalnymi cechami, i w zależności od rodzaju i pochodzenia drzewa, warunków wzrostu mogą się różnić. Liczba oraz wielkość zdrowych  i mocno wzrośniętych sęków nie podlega ograniczeniom.

Występują wycieki żywiczne

 

Wycieki żywiczne w drewnie iglastym są naturalnym procesem, któremu nie jesteśmy w stanie zapobiec. Na malowanych drewnianych elementach również występuje, co obniża estetykę i jest uciążliwe. Takie plamy i wycieki można usunąć we własnym zakresie wykorzystując np. ostre narzędzie oraz odpowiedniego rodzaju środki chemiczne.

Występują niebieskie przebarwienia i pleśń

 

Przebarwienie o niebieskiej barwie surowego drewna przebiegają najczęściej w formie pasów. Powodem tego procesu jest działanie nisko szkodliwych grzybów, które nie mają wpływu na właściwości konstrukcyjne. Po impregnacji proces ten ulega zatrzymaniu i nie wpływa na wytrzymałość materiału na którym się pojawił.                                                       

 Powstają widoczne nierówności

 

Podczas obróbki drewna w rejonie sęków, przy obróbce przeciwnej do kierunku włókien drewna, zaokrąglaniu głowicowym, cięciu poprzecznym możliwe jest wystąpienie szorstkich powierzchni i niewielkich wystrzępień.  Mimo wysokiej staranności podczas obróbki i stosowaniu najostrzejszych narzędzi nie zawsze można zapobiec tego rodzaju nierówności.