Ciekawostki

W Częstochowie znajduje się wieża - jedna z najwyższych w kraju, 106 m i 30 cm, na szczyt której prowadzi 519 stopni. Taras widokowy jest wspaniałym punktem do obserwacji całej panoramy Częstochowy. Na drugiej kondygnacji wieży umieszczony jest zegar kurantowy, który na 36 dzwonkach wygrywa melodie Maryjne.

Czy wiesz, że reprezentacyjna ulica Częstochowy wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi.

Czy wiesz, że nasza lokalizacja znajduje się na Jurze - to jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie obszarów w Polsce. Geograficznie jest częścią Wyżyny Śląsko Krakowskiej, ciągnie się 160- kilometrowym pasem od Wielunia do Krakowa, a jej średnia szerokość wynosi 20 km. O niepowtarzalnym pięknie Jury decyduje zróżnicowany krajobraz ze skalistymi wzgórzami, ostańcami, jaskiniami, malowniczymi wąwozami i bogatą roślinnością.

W Częstochowie znajdziesz Muzeum Produkcji Zapałek . To unikat na skale europejską. Nigdzie indziej nie zobaczysz pracującej zabytkowej linii technologicznej z lat 30tych XX wieku; w połączeniu z zabudowaniami fabrycznymi z XIX wieku . Muzeum znajduje się na terenie działającego zakładu, powstałego w 1882r, dlatego zwiedzanie to swoista podróż w czasie.

Rezerwat Archeologiczny w Częstochowie to ciekawa ekspozycja. W rezerwacie oglądać można cmentarzysko kultury łużyckiej odkryte w 1955roku w dzielnicy Raków.

Czy wiesz że w Parku Miniatur Złota Góra w Częstochowie znajduje się rekordowo duży pomnik Jana Pawła II. Ma prawie 14 m wysokości. Widoczny jest z kilku ościennych miejscowości.